Informacje o rasie

Berneński Pies Pasterski

Ten duży, czarujący i przepiękny pies należy do sekcji szwajcarskich psów pasterskich. Kiedyś używany był jako "pies zaprzęgowy" - ciągnął wózki z baniakami mlekiem i serami. Potem zdobył popularność jako pies zaganiający i stróżujący.

Obecnie traktowany jest głównie jako pies rodzinny, ale świetnie nadaje się do wszelkich szkoleń (zarówno jako pies stróżujący, jak i do ratownictwa medycznego). Podatny na choroby stawów. Nie lubi się nudzić - zawsze powinien mieć jakąś "pracę" do wykonania, choćby miało to być tylko stróżowanie pod drzwiami wejściowymi do mieszkania. Jest inteligentny, ma silną osobowość, bywa jednak uparty, dlatego szkolenia należy zacząć bardzo wcześnie. W tresurze ważna jest konsekwencja i urozmaicenia, pies nie lubi monotonii. Rasa ta wymaga dużo ruchu, częstych spacerów, a najlepiej dużego ogrodu, po którym pies może biegać do woli.

Budowa

Postura berneńczyka jest imponująca. Jego wzrost (pies: 64-70 cm w kłębie, suka: 58-66 cm) i waga (pies: 45 - 60 kg, suka: 35-45) sprawiają, że pies ten zaliczany jest do ras okazałych, ale nie olbrzymich.

Charakteryzuje go masywny kościec i duża głowa. Jego czaszka jest płaska, z dobrze widoczną krawędzią czołowo-nosową. Między oczami znajduje się charakterystyczna bruzda, kufa jest mocna. Oczy berneńczyka mają kształt migdałów i są barwy ciemnobrązowej. Uzębienie kompletne i mocne, zgryz nożycowy.Uszy trójkątne, średniej wielkości, płasko leżące.

Szyja muskularna, o średniej długości. Tułów silny i mocny. Klatka piersiowa szeroka i głęboka,sięgająca łokci, o wyraźnym przedpiersiu. Lędźwie szerokie i mocne. Zad lekko zaokrąglony, brzuch bez podkasania.

Umaszczenie

Cechą charakterystyczną berneńczyka jest jego szata - zawsze trzykolorowa. Rozmieszczenie kolorów nie jest przypadkowe.

Pomimo drobnych różnic między poszczególnymi okazami, zasada jest ta sama: czarny płaszcz z rudymi plamami na policzkach, nad oczami, na kończynach i klatce piersiowej, biała strzałka na głowie, duża biała plama na klatce piersiowej (najlepiej w kształcie krzyża), białe znaczenia na łapach i końcu ogona. Sierść powinna być długa, gęsta, miękka, jedwabista, z lekkimi falami.

Charakter

Berneńczyk to pies idealny dla rodzin z dziećmi. Jest wesoły, towarzyski, bardzo łagodny. Jest psem bardzo bliskim człowiekowi, zawsze gotowym mu służyć.

Nie jest kłopotliwy, za to niezwykle czarujący i uczuciowy. Nie jest psem obronnym, ale świetnie sprawdza się jako stróż z powodu rozwiniętego instynktu terytorialnego. Uwielbia dzieci, jest w stosunku do nich niezwykle cierpliwy i opiekuńczy. Toleruje inne zwierzęta w domu, nie przejawia agresji. W stosunku do obcych bywa nieufny.

Zdrowie

Berneńczyk nie należy do psów długowiecznych. Żyje około 10 - 11 lat. Podatne są na kilka dolegliwości: choroby nowotworowe, dysplazję stawu biodrowego i łokciowego, entropię i endotropię, skręt żołądka.